Jasná analýza o nejistých výsledcích krajských voleb

Krajské volby pro mě budou vždy něčím speciální. První krajské volby v roce 2000 byly totiž prvními volbami, kterých jsem se mohl účastnit jako volič (byly také speciální v tom, že jako jediné v historii ČR proběhly v jen jeden den, v neděli). Letošní hlasování je doslova za dveřmi a je tedy ten správný čas shrnout vše ke kampani a podívat se na další možný vývoj.

Tématu výsledku voleb jsem se věnoval jak v lednu, tak v srpnu. V hrubých obrysech jsou mé odhady stále stejné – čeká nás souboj o vítězství mezi třemi stranami, další trojka s výrazným odstupem by měla mít mandáty jisté a svou šanci bude bojovat dalších pět stran, které by se mohly do zastupitelstva probojovat. Pokud by magickou pětiprocentní hranici překonalo všech zmiňovaných 11 subjektů (které ovšem reprezentují 15 různých politických stran), znamenalo by to velmi výraznou fragmentaci, která by mohla vést k obtížnému sestavování většiny, která musí vždy ve 45 členném zastupitelstvu minimálně 23 mandátů.

Letošní kampaň bych označil za standardní. Výraznou aktivitou mezi voliči se vyznačovala zejména Volba pro Karlovarský kraj (VOK), často venku byla také koalice STANu s TOP09, KDU-ČSL a KOA (STAN+), i když nasazení brigádnic, které o programu koalice měly minimální povědomí, nebylo vždy nejšťastnější. Naopak skoro vůbec (mám dojem, že nikde) nebylo vidět kandidáty ODS nebo Alternativy. Zejména u ODS je ten rozdíl nejmarkantnější – před čtyřmi lety poctivě objížděli každý kout kraje, letos jako by se poněkud styděli.

Nejagresivněji se v předvolební kampani vymezovalo ANO, což je poměrně pochopitelné. Jana Vildumetzová je zkušená politička, která prošla kandidátkami různých stran, ale v politických debatách působila, jako by si před spaním opakovala statistickou ročenku, což nepůsobilo vždy přirozeně (v paměti mi navždy zůstane její argumentace pro dostavbu dálnice D6 v korelaci k počtu mrtvých na silnicích v Karlovarském kraji; je to absolutní hausnumero, které bez bližšího vysvětlení nemůže vůbec nic přinést). Své politické činy pak samozřejmě museli nejvíce vysvětlovat sociální demokraté, což se jim víceméně dařilo. Evropské peníze, jakkoli se samozřejmě účelově zapomínalo na problémy s čerpáním, pokuty a podvody, prostě v kraji vidět sou. Bylo zajímavé, že se TOP09+STAN, ODS a HNHRM tvářily, jako by rok a půl v žádné vládní koalici vůbec nebyly a většinou odmítaly převzít byť malý díl odpovědnosti.

Z hlediska možné povolební spolupráce jsou otevřeny různé dveře. Trumfy bude vždy držet vítěz, ale nejlepší kombinaci to samozřejmě nemusí vždy nutně znamenat. Nyní nás čeká tradiční hra na prognostika. Je důležité upozornit, že se čísla neopírají o žádný průzkum veřejného mínění, jedná se čistě o odhad volebních šancí jednotlivých stran.

Velká trojka

I po kampani je jasné, že o vítězství se poperou ANO, ČSSD a KSČM. Bookmakeři ze sázkové kanceláři Fortuna jasného favorita. Já bych přeci jen mírně favorizoval KSČM. Komunisté v krajských volbách nezískali méně než 13.300 hlasů a to bez ohledu na volební účast (jejich zisky jsou vlastně velmi vyrovnané, pohybují se mezi 13.300-16.600 hlasů, které získali v minulých volbách). Pokud komunisté přesvědčí a dotáhnou k volbám své pevné jádro, tedy minimálně 11-12 tisíc voličů, mělo by to na vítězství s přehledem stačit.

Menší část voličů KSČM přeběhne k VOKu a k ANO. Babišovci se před třemi lety, ve volbách do Poslanecké sněmovny, prezentovali jako strana pravého středu. Rétoricky i faktickými kroky se nyní velmi podbízí voličskému elektorátu KSČM a to zejména útoky na malé podnikatele a protimigrační rétorikou. Pro politickou divizi Agrofertu se jedná o první krajské volby a nejen v našem kraji bude zajímavé sledovat, jak se vyrovnají s nepříliš úspěšnými lokálními politiky a hnutí (v Karlových Varech došlo k totálnímu rozpadu členské základny a vystoupení všech zastupitelů z ANO – podrobněji jsem se tomu věnoval zde).

Sociální demokraté jsou v nejtěžší pozici. I když poprvé v historii krajských voleb nebude platit, že největší vládní strana totálně propadne, na velký sukces to také nevypadá. Nesou největší díl odpovědnosti na vládní i krajské úrovni (na krajské úrovni už celých 16 let). V Karlovarském kraji jim výraznou část vezme VOK, který zcela jasně cílí na stejného voliče.

Odhad:

KSČM – 14,5-19,5 %

ANO – 12,5-17,5 %

ČSSD – 10,5-15,5 %

Střední cesta

Spojení Starostů a nezávislých s KDU-ČSL, TOP09 a Karlovarské občanské alternativy (KOA) sází na úspěšné komunální politiky. To je docela dobrá cesta, kterou ukázala v minulých volbách strana starostů a hasičů Hnutí nezávislých za harmonický rozvoj obcí a měst (HNHRM). Nicméně problematické je vždy zapojení celostátních subjektů je. Kombinace KDU-ČSL s TOP09 je obzvláště pikantní. Na tak vysoké úrovni je to snad poprvé, co od odloučení těchto stran vytvořily předvolební koalici.

ODS zůstala v našem kraji stále v určitých oblastech silná – zejména Ostrov se Sokolovem přinesly v posledních komunálních volbách slušné výsledky. Základní otázkou ovšem je, proč by vlastně měl volič stranu volit. Na krajské úrovni se nejviditelnější kandidáti (náměstek i radní) rozhodli nekandidovat. V karlovarském zastupitelstvu jsou dva zastupitelé za ODS těmi nejneviditelnějšími. Přesto všechno pevné modré jádro zůstalo.

HNHRM bylo minulé volby tím největším překvapením, když hnutí atakovalo desetiprocentní hranici. Dělalo slušnou opoziční práci, ale jako člen koalice poněkud ustoupilo do pozadí. V obcích, kde mají starosty (Chodov, Aš, Bochov) v posledních komunálních volbách výrazně posilovalo. Nicméně poměrně nepochopitelným krokem se stalo angažmá Josefa Pavla, bývalého karlovarského primátora a hejtmana, jehož hejtmanské angažmá nekončilo zrovna nejlépe – stávkovalo a demonstrovalo se v nemocnicích. Ztráta ODS mezi lety 2004-08 představovala v absolutních číslech přes 9.000 hlasů (přes 22 %). Samozřejmě, že své dokázala i Topolánkova vláda, ale Pavlův propad, stvrzený i senátními volbami 2010, byl výrazný. Jeho tvář se také stala nejvýraznějším terčem ataků na volební plakáty.

Odhad:

STAN s podporou KOA, KDU-ČSL a TOP09 – 7-12 %

ODS – 4-9 %

HNHRM – 4-9 %

Černý kůň

Volba pro Karlovarský kraj je novým hnutím se známými tvářemi. Ta nejzajímavější je v pozadí – je jím bývalý karlovarský náměstek Tomáš Hybner. Zatímco v komunálních volbách byl jednou ze tváří hnutí Karlovaráci, nyní ho na kandidátce nenajdeme. Podařilo se mu ale sehnat velmi zajímavé osobnosti v čele s bývalým hejtmanem Novotným a bývalým poslancem a dlouholetým záchranářem Chladem (ten před třemi lety ve volbách do Poslanecké sněmovny porazil na kandidátce TOP09 i primátora Kulhánka, který je nyní lídrem STAN+). Jejich kampaň, která byla na místní poměry neobvykle dlouhá a nákladná určitě řadu hlasů přinese.

Odhad:

VOK – 4,5-9,5 %

Možná ano, možná ne

Alternativa Jiřího Kotka zažila i lepší časy. Před pěti lety se rozkmotřil s lidmi kolem Jaroslava Růžičky, před letošními volbami přišel o tahouny ze Sokolovska a Chebska. Nicméně je jeho nesporným uměním sehnat jiné zajímavé kandidáty, které dokáží oslovit výrazný počet lidí. Přesto se těžko osobně zbavuji pocitu, že jeho kampaň je poněkud unavená a bez nápadu, kdy sice pokryl velmi výrazně celé území kraje, ale s opakovaným motivem i sdělením.

U koalice Svobodných a Soukromníků mám pocit, že si stranu Petra Macha koupil miliardář Ivo Valenta a původní velmi libertariánský étos byl nahrazen podivnou směskou. Přesto původní pevné jádro může být nabaleno odpadlými voliči z ODS a dalšími, kterým sedí ostrá protievropská i protimigrační rétorika.

Nicméně na protimigrační rétoriku je tu jinačejší kalibr. Největší šance ze šestice stran, které na tuto notu výrazně hrají, má největší šanci koalice Strany přímé demokracie T.Okamury a Strany práv občanů. Kromě Okamury je spojujícím faktorem přízeň prezidenta Zemana. Okamura, který prožil turbulentní období ve Sněmovně, ve kterém si dokázal rozhádat osm spolustraníků a čelil obvinění z rozkrádání strany, nabral migrační krizí druhý dech, který odráží i jeho popularita na sociálních sítích.

Omlouvám se, ale z pochopitelných důvodů (jako kandidát) nebudu blíže komentovat Pirátskou stranu. Věřím, že zajímavé lidé na kandidátce, dobrá práce v Mariánských Lázní a celkově pozitivní vliv třeba pražských Pirátů na celostátní značce přinese straně více než 5 %.

Odhad:

Piráti – 3,5-7,5 %

Alternativa – 3-6 %

SPD+SPO – 2-6 %

Velmi pravděpodobně ne, ale při pořádné dávce štěstí…

Strana zelených, Úsvit, SNK 1 a PRO Zdraví a Sport se pohybují v pásmu, kdy bude možné prorazit 5 % jen s obrovskou porcí štěstí. U všech těchto stran předpokládám zisk mezi 1-6 %.

Stejně tak zajímavé, možná ještě více, bude samotné sestavování povolební koalice. Pokud bych použil středové hodnoty mého odhadu, nešla by vytvořit žádná koalice dvou stran, velmi omezené by byly i možnosti koalice tří stran. Dá se předpokládat, že po sestavování většiny po volbách bude nesmírně obtížné a koalice může být více než překvapivá.

Jasná analýza o nejistých výsledcích krajských voleb
3 (60%) 2 votes