868 kandidátů

868 žen a mužů od 18 do 87 let (nejstaršího kandidáta nemají komunisté ale Volba pro Karlovarský kraj) se bude za sedm týdnů ucházet o hlasy necelých 240.000 voličů našeho kraje. Rekordní počet slibuje opravdu nevyzpytatelný volební výsledek s nejasným vítězem a pravděpodobně velkým počtem subjektů v zastupitelstvu. Už letmý pohled na kandidátky přináší celou řadu drobných překvapení.

Z rekordního počtu dvaceti kandidujících stran, hnutí a koalic je hned šest radikálně nacionalistických (přemýšlel jsem, zda nezvolit poněkud ostřejší termín). Proti imigrační a protibruselské téma je určitě zajímavé, ale nepřiláká tolik voličů, aby se na nich uživilo hned tolik stran. Je to vlastně poměrně absurdní. Celkem 241 zastánkyň a zastánců tradiční kultury, hodnot a pevné hranice nebudou před volbami bojovat proti jednomu, dvěma zbloudilým migrantům, co omylem překročili v Potůčkách hranici, ale hlavně mezi sebou. Z mého pohledu je to vlastně dobrá zpráva. Neschopnost se domluvit drtivé většině z nich bere i tu nejmenší šanci na možnost ovlivňovat dění v kraji.

Další velkou skupinou jsou „starostovské strany“. Celkem tři uskupení se budou snažit přesvědčit, že je hájí nejvíce starostů a že jsou nejvíce nezávislé. U koalice STANu s KDU-ČSL, TOP09 a KOA bude asi nejzajímavější její povolební vývoj, resp. jestli deklarovaná jednota a „umíme se domluvit“ se nerozplyne po nabídce zajímavých míst některým z vítězů.

Je totiž vysoce pravděpodobné, že k vytvoření většiny v zastupitelstvu (23) nebudou stačit dvě strany. Pokud se zisk třech největších subjektů (ANO, ČSSD, KSČM) bude pohybovat kolem 18 %, nedostanou každý více jak deset mandátů (spíše 8-9). K sestavení funkční většiny se buď budou muset spojit všechny tři strany dohromady, nebo v jedné (dvou) slepovat po menších subjektech. A tady asi tkví nejslabší místo čtyřkoalice. Bude zástupce TOP09 ochoten podpořit koalici s ANO, i když předseda strany Kalousek vylučuje, že by jeho strana podpořila hejtmana z Babišovy strany? Nerozpadne se jednota koalice, když některý ze subjektů dostane nabídku na podíl k moci (známe z příkladu KDU-ČSL v Karlových Varech)? Zkrátka otázky, samé otázky…

Další, už tradiční, starostovskou stranou je uskupení s kouzelnou zkratkou HNHRM, neboli Hnutí nezávislých za harmonický rozvoj obcí a měst. Starostové z menších měst a obcí zejména na Sokolovsku a Chebsku nyní dostali překvapivou konkurenci v podobě nově založeného Sdružení nezávislých kandidátů 1, za kterým stojí starosta Sadova a bývalý ředitel Sedlecké kaolinky Eduard Frisch. Na své kandidátce má starosty zejména ze severu a východu karlovarského okresu a do voleb promluví minimálně tím, že sebere hlasy ostatním starostovským stranám.

Překvapením kandidátek je pro mě neúčast současných krajských zastupitelů Alternativy na její kandidátce (a vlastně jejich absence vůbec). Zatímco před čtyřmi lety byla podpora pro stranu Jiřího Kotka rovnoměrná po všech třech okresech kraje, nyní zaznamená výkyvy a celkově bude výsledek Alternativy hodně na magické hraně 5 %.

 

Rozdělení stran podle pravděpodobnosti úspěchu

lednovém článku jsem se volbám věnoval poprvé a rozebíral možnosti stran na úspěch. Po prohlédnutí kandidátek jsme poněkud moudřejší a lze řadu věcí upřesnit.

 

Vítězové

Stále platí, že z trojice ANO, ČSSD, KSČM vzejde vítěz voleb. Konečné rozdíly mezi stranami mohou být velmi malé a bude mnohem více záležet na povolebních jednáních než na samotném výsledku. Z hlediska koaličního potenciálu jsou na tom suverénně nejlépe sociální demokraté, kteří mohou jít takřka s každým.

 

Černý kůň

Do pozice černého koně jsem posunul Volbu pro Karlovarský kraj (VOK). Lednové kuloární zprávy se přetavily do podoby nového hnutí s výraznými osobnostmi v čele. Rád bych vypíchnul zejména exhejtmana Novotného a exposlance Chlada na druhém, resp. čtvrtém místě kandidátky. Malou pikantností je, že Chlad, kandidující v roce 2010 do Poslanecké sněmovny za TOP09, získal o tisíc preferenčních hlasů více než Josef Váňa, který nyní obléká stáj ministra Babiše.

I když se na VOKaře vyvalí pochybnosti nad stranickým zázemím (stopa exnáměstka Hybnera) či nad financemi, je možné, že se povede úspěch podobě koncipovaného hnutí Karlovaráci, které v Karlových Varech získalo skoro 12 % hlasů. Toto hnutí nadělá hodně vrásek zejména sociálním demokratům, protože cílí na stejného voliče.

 

Jistota

Skoro jistou účast v zastupitelstvu předpovídám koalici STAN+KDU-ČSL+TOP09+KOA, HNHRM a ODS. Docela pochybuji o tom, že čtyřkoalici STANu se povede překročit svůj stín a získat více než 10 % hlasů, v konkurenci podobných subjektů to bude obtížné. ODS a HNHRM by se také měly pohybovat v pásmu 5-10 % zisku volebních hlasů.

 

Hrana

Do kategorie stran v pásmu 3-8 % řadím Alternativu, Piráty, SNK 1, Svobodné a Soukromníky a koalici SPD a SPO.

Je to nejméně předvídatelná skupina, která bude pětiprocentní hranici atakovat a při troše štěstí i překonat. Největší šanci k překonání má Alternativa.

 

Pod hranou

Rozmezí 1-5 % – Strana zelených, Úsvit a PRO Zdraví a Sport.

Tyto strany s největší pravděpodobností dosáhnou zisku těsně pod hranou potřebnou pro vstup do krajského zastupitelstva.

 

Letošní krajské volby budou extrémně zajímavé. Jsme těsně před začátkem horké kampaně a jako tradičně chybí relevantní a dobré průzkumy preferencí. Obě firmy, které krajské preference zveřejňují – SANEP a Phoenix, jsou totiž jen o něco lepší internetové ankety, které navíc pracují s extrémně malým vzorkem (300 osob) na průzkum. Nelze je brát příliš vážně. V kampani se budou strany s velmi podobným obsahem přetahovat o těch 30 % voličů, kteří k urnám dorazí. Může se stát, že budeme mít zastupitelstvo s pěti i s dvanácti subjekty. A to by teprve začala ta pravá legrace.

868 kandidátů
Rate this post