Vládne ve Varech Řád?

Určitě i vy máte mezi svými přáteli na sociálních sítích někoho, kdo pravidelně sdílí obrázky plné kýčovitých mouder a ještě kýčovitějších fotek. Největší a nejpopulárnější výrobou těchto obrázků jsou stránky s názvem „Řád strážců koruny a meče“. Tímto způsobem posbírala úctyhodných 270 tisíc fanoušků na Facebooku (pro srovnání – Tomio Okamura má 245 tisíc, Karel Schwarzenberg 225 tisíc, hnutí ANO necelých 100 tisíc, TOP 09 95 tisíc, Miloš Zeman 78 tisíc, Svobodní 70 tisíc, Andrej Babiš 63 tisíc, Piráti 61 tisíc, ODS 33 tisíc, ČSSD 18 tisíc, KSČM šest tisíc). Politické strany a osobnosti jsou vybrány záměrně – plytké texty totiž chytře vypouští politická strana s názvem Řád Národa, která vznikla na základech bývalých pohrobků z Věcí veřejných a jejich strany Lidem (viz nejkratší ministryně obrany).

Řád národa, jak ho znáte ze svých internetů

Řád národa, jak ho znáte ze svých internetů

Předsedou strany (tedy, důsledně udávají, že jsou hnutí, ale mezi stranou a hnutím není žádný rozdíl) je sokolovský podnikatel Josef Zickler. Jeho minulost a hlavně cesta z bezpečnostních složek k významnému majiteli realit je poněkud zahalena hodně hutnou mlhou a neochotou kohokoliv se o této minulosti bavit. Spekulace a klepy jsou na toto téma velmi divoké a samozřejmě neověřitelné – ostatně o Zicklera zatím nejeví moc zájem ani novináři, jedinou snahou proniknout pod slupku hnutí a jeho předsedy byl článek z loňského roku v časopise Týden.

Zicklerův Řád strážců koruny a meče, který je s politickým hnutím Řád národa úzce provázaný, ovšem nejsou jen facebookové stránky. Jedná se o skutečný řád ve stylu svobodných zednářů. Do tohoto spolku patří někteří politici a další známé osobnosti. Řád strážců koruny a meče před zahájením politické činnosti žádal v květnu 2014 na Ministerstvu kultury registraci jako nová církev v Česku. Lidé hlásící se ke svobodnému zednářství i katolictví zároveň považovali přerod v uznávanou církev za projev větší legitimizace sektářů ve společnosti. Tehdy se dokonce velmistr řádu Josef Zickler netajil náboženskými ambicemi, mezi které patřilo zřízení dvou modliteben na Karlovarsku a Mladoboleslavsku. Ministerstvo tenkrát podanou žádost zamítlo. Důvodem byly pochybnosti o tom, zda je řád církví nebo náboženskou společností.

Řád národa, jak ho znají ze svých internetů cynické bestie :-)

Řád národa, jak ho znají ze svých internetů cynické bestie 🙂

Politické ambice pak Zickler naplnil, když infiltroval do bezvýznamné strany VIZE 2014, kterou v květnu 2015 nechal přejmenovat na Řád národa. Pikantní je, že sama VIZE 2014 je přejmenovaná strana LIDEM, kterou v roce 2012 založila odtrhnutím od Věcí veřejných Karolína Peake (bývalá osmidenní ministryně obrany), aby mohla dál působit v koaliční vládě s ODS a TOP09. Je už jen určitým smyslem událostí pro ironii, že z Liberální demokracie (výklad zkratky LIDEM), se stala strana propagující konzervativní nacionalismus.

Řád národa bych se nebál označit za fašistickou stranu. Je mi jasné, že se tímto termínem často šermuje a nálepkuje, ale já hovořím o fašismu ve své původní italské podstatě. Po zběžném prostudování politického programu hnutí se z něho jasně vynořuje snaha o  autoritativní a vůdcovský princip, vypjatý nacionalismus, militarismus, jakož i silná ekonomická role státu chápaného korporativisticky. Třešničkou na dortu už je jen požadavek “Prosazujeme navýšení vlastní národní tvorby v televizních i rozhlasových vysíláních tak, aby byla zachovávána národní identita a současně navýšen finanční zdroj příjmů pro naše umělce a tvůrce, což samo o sobě zajistí další kvalitnější národní tvorbu”.

Do tohoto hnutí začátkem června 2016 vstoupili tři odpadlíci z karlovarského ANO. Radní Andrejkiv a Kvasnička a zastupitel Bárta. Na sociálních sítích to dali velmi hlasitě najevo, včetně toho, jak se nic nemění, jak stále budou podporovat současnou koalici. Nic se neměnilo ani pro primátora (ale je to už hodně dlouho, co by primátor dokázal přebít pragmatismus zásadami). Více viz Karlovarský Deník. Je otázkou, proč se do ŘN vydala zrovna tato trojice a již ne náměstek Bruštík a zastupitelka Rojková. Možnou odpověď může dát osoba Marka Klementa, bývalého manažera ANO, který má úzké vazby jak na zmíněnou trojici, tak na Zicklera. Je pravděpodobné, že přestup zajistil právě on.

Nicméně velmi rychle po vstupu následoval výstup. Byl ještě rychlejší, než působení Karolíny Peake na ministerstvu obrany. Podle toho, co Zickler uveřejnil na facebooku, požadoval po Andrejkivovi, Bártovi a Kvasničkovi, aby se vzdali všech výhod a funkcí, které získali jako zastupitelé za ANO. No a ono jich není samozřejmě málo – funkce v městských firmách a představenstvech přinášejí do rodinného rozpočtu sympatické peníze. No a protože je lepší dvouletý vrabec v hrsti než hypotetický holub na střeše, pánové na nic nerezignovali a vystoupili z Řádu národa (prsty mi vytrvale chtějí psát řád nádora).

Komentář Josefa Zicklera k vstupu a výstupu Jana Bárty

Komentář Josefa Zicklera k vstupu a výstupu Jana Bárty

Samozřejmě, že mohlo dojít (a pravděpodobně také došlo) na lehké politické tlaky. Přeci jen, zejména pro celostátní strany by nepůsobila dobře koalice s partnerem pověsti ŘN. Přesto si myslím, že primátor měl záležitost posoudit poněkud razantněji než „Ve vztahu ke koalici se nic nemění. Je každého svobodné rozhodnutí, kam vstoupí”. Pokud by takto reagoval, i kdyby pánové vstoupili do viditelně extrémističtějšího uskupení, bylo by to poměrně smutné.

Ač si o aktivitě Řádu národa mohu myslet ledasco, nedá se Zicklerovi upřít efektivita v odhalování prospěchářů a převlékačů kabátů. Svoje hnutí založil na jasně vůdcovském principu a podřízenosti a to chtěl i po nováčcích v hnutí. Pokud by jim skutečně šlo o ideály hnutí, určitě by se rádi vzdali funkcí.

Bývalí politici z ANO teď do fanklubu Řádu národa patřit nebudou...

Bývalí politici z ANO teď do fanklubu Řádu národa patřit nebudou…

Andrejkiv, Kvasnička a Bárta naopak prokázali politickou naivitu nejvyššího stupně. Unáhlený vstup do hnutí, jehož program možná viděli jen z rychlíku a pak ještě překotnější výstup, to není zrovna nejlepší vizitka. Navíc všem třem pánům zajistila mandát pouze kandidátka s Andrejem Babišem v zádech. Jejich týdenní eskapáda s Řádem národa je docela dobrou ukázkou, jak se vyplatí nespoléhat se na nálepky celostátních stran.

Vládne ve Varech Řád?
Rate this post