Zápisky z předvolebního boje I – Drábová vs. Klaus ml.

 

Krajské volby jsou za čtyři měsíce a dosud spící předvolební kampaň má pouhý měsíc na vrchol první fáze. Dělat politické kampaně přes prázdniny je totiž značně ošidné a nevyzpytatelné (a do jisté míry nepříliš efektivní) – voliči se často zdržují mimo domov a na politiku mají ve vedrech ještě menší chuť než obvykle. Do konce června se tak musí stihnout první oťukávání voličů. No a nejčastěji pomáhají mediálně známé tváře. Proto se během posledního měsíce v kraji vystřídal premiér, ministr financí, ministr obrany či předseda druhdy nejvýznamnější strany v ČR. A to nás ještě v nejbližších dnech čekají populární šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, populární syn bývalého prezidenta a populární polojaponec.

Někdy dochází k velmi kuriózním situacím. 1. června se na dálku utkají Václav Klaus mladší v dresu ODS a Dana Drábová za koalici STAN-TOP09-KDU-ČSL-KOA. Obě vystoupení budou dělit pouhé dvě hodiny. Je samozřejmě jasné, že všechny strany se snaží dotáhnout do regionu ty, které znají všichni. A tak premiér Sobotka otevírá továrnu, ministr financí rozdává koblihy a ministr obrany se ukazuje s plány na novou přehradu.

Krajské volby, které se konají letos popáté, jsou stále pro voliče obtížně uchopitelné. A vlastně nejen pro voliče. I politické strany se snaží hrát na strunu pro nebo proti vládě. Legendární „oranžová tsunami“ z roku 2008 přinesla drtivé vítězství ČSSD za slib zrušení poplatků v krajských nemocnicích. Nicméně v posledních volbách se přeci jen více dařilo regionálním uskupením a více se odrážel výsledek vlády v daném kraji. Tento trend bude pravděpodobně posilovat i letos.

Celostátní strany totiž pojímají kampaň až příliš centrálně. Občanští demokraté například zvolili heslo „Zjednodušme to“. Nicméně v našem kraji je ODS součástí vládnoucí koalice. Je docela legitimní se jich ptát, co za poslední rok zjednodušili. Zkrátka jaká je jejich stopa na fungování kraje. Zajímavostí je, že ani jeden z krajských radní za ODS není na kandidátce strany ve volbách.

 

Váš kraj, Vaše strana, Vaše kampaň

Stará politologická pravda mluví o tom, že vládnoucí strana má v kampani vždy trochu výhodu. Může totiž snadno propojit vládu právě s kampaní. Krajští sociální demokraté se to snaží naplňovat v míře větší než vrchovaté. Spanilé jízdy hejtmana po obcích (to ostatně dělají i další kandidáti), společné zasedání rad různých měst a rady kraje (to nebývalo obvyklé), krajské akce s nádechem předvolební kampaně a vůbec zvýšená aktivita na sociálních sítích. Sociální demokraté totiž mají také nejvíc ve hře. Po šestnácti letech v krajské vládě by odtržení od mocenských pozic bylo jistě velmi nepříjemné.

003

Propaguje cyklostezku, Karlovarský kraj nebo ČSSD?

Řekněte nám, co chcete v programu a my vám to tam dáme

Strana Velkého Kobliháře, jinak známá jako ANO, opět vsadila na bezduchá a líbivá hesla bez programu. Vlastně program mají straně napsat sami voliči buď přes internet, nebo na setkání v hospodách a restauracích. Je to docela starý a stále poměrně dobrý trik. O tom, co chce ale ANO reálně v regionu udělat, nevíme vůbec nic. A nebudeme vědět až do okamžiku, kdy skupina vybraných zaměstnanců Anofertu nebude v krajském zastupitelstvu sedět.

Poměrně zajímavá ale byla návštěva Andreje Babiše v regionu. K návštěvě nemocnice si vybral tu sokolovskou, kterou si pronajímá firma Nemos. Shodou okolností stojí vedení Nemosu za nově vzniklou Volbou pro Karlovarský kraj (VOK), která vtrhla do kampaně velmi aktivně a agilně a polepila doslova celý kraj od Aše až po Žlutice. Možná je to jen náhoda, ale nedivil bych se, kdyby začalo budoucí koaliční sbližování už dnes.

Ostatně, právě ANO, VOK a ČSSD mají největší koaliční potenciál. Žádné ze stran by nevadilo uzavřít povolební spolupráci s kýmkoliv, snad jen s výjimkou Alternativy Jiřího Kotka. Velmi cennou nevěstou budou komunisté, kteří zhruba pětinu mandátů obdrží. Jejich podpora se může stát klíčovou a možná si u KSČM vzpomenou na konec koalice se sociální demokracií, což by byla rozhodně výhoda pro ANO i VOK.

004

Doktor Cvach české politiky?

Jeden za všechny, všichni sami za sebe

Pro mě zatím největším zklamáním je činnost koalice Starostové a nezávislí, Karlovarská občanská alternativa, KDU-ČSL a TOP09 (dobře, formálně se jedná o kandidátku STAN s podporou KOA, KDU-ČSL a TOP09). Uvedené strany vystupují zatím až příliš jako jednotlivci. Schválně by mě zajímalo, kolik z jejich voličů vlastně tuší, že se jedná o společnou kandidátku. Základní úlohou pro koalici by mělo v první fázi být, že uvedené strany kandidují pod jednou hlavičkou. Oficiální kanály jednotlivých stran se zatím tváří, že nic společného neexistuje, každý z nich tvrdě prosazuje jen vlastní kandidáty.

Může se stát, že volební finiš nakonec přijde moc pozdě a černý předvolební kůň zůstane až za hlavními favority.

Zápisky z předvolebního boje I – Drábová vs. Klaus ml.
Rate this post