Devět měsíců ke zlaté

Česko letos zažilo v roce 2015 nebývalý luxus, který si řada lidí ani neuvědomovala. Poprvé od roku 2011 se nekonaly vůbec žádné volby. Další takový bezvolební rok nastane až v roce 2027 (předpokládejme, že Sněmovna se nerozpustí a Evropský parlament nerozklíží). Nicméně klid končí. Strany začínají brojit na klíčové klání letošního roku – krajské volby. Ve třetině obvodů se bude také volit do Senátu. Oba druhy voleb se uskuteční na Karlovarsku, kdy se bude jednat o v pořadí páté krajské volby i  páté senátní volby v historii. A máme se skutečně nač těšit. Kampaň se už řádně rozbíhá.

Než se podíváme podrobněji na náš kraj, je potřeba si říct něco ke krajským volbám jako celku. Z politologického hlediska se jedná o typický příklad voleb druhého řádu. To jsou takové volby, které jsou považovány za méně důležité – z hlediska českého systému jsou to všechny volby, kromě voleb do Poslanecké sněmovny (možná k nim můžeme přiřadit ještě prezidentskou volbu). S tím je spjata i celá řada specifik, které budou i příští krajské volby nepochybně provázet.

Zcela jistě můžeme očekávat nízkou volební účast, která tento typ volby druhého provází. I když lze kvůli migrační krizi očekávat poněkud vyhrocenější kampaň, k urnám to výrazně více lidí nepřivede. Volby do Poslanecké sněmovny, které bývají jednoznačně nejvíce pokryty mediálně i jednotlivými stranami, nepřitáhnou ani tři pětiny voličů. Volba prezidenta, jež nám přivedla masivní zapojení tradiční i nové žurnalistiky, velmi vyostřenou kampaň, včetně zapojení dobrovolníků, dotáhla do místností s bídou polovinu voličů. Proto i v roce 2016 se dorazí zhruba třetina elektorátu.

Poprvé v historii výrazně nezvítězí vládní opozice (pokud tedy někde vůbec). Předchozí krajské volby se vždy konaly uprostřed volebního období. To je ten nejkritičtější čas každé vlády, kdy klesá podpora na minimum. V roce 2000 to přineslo mohutnou Čtyřkoaliční vlnu (společný projekt KDU-ČSL, US, DEU a ODA), následována modrou tsunami v roce 2004 (v některých krajích dosahoval zisk ODS 45 %, na to dnes mohou vzpomínat jen se slzou v oku) a oranžovými vlnami v roce 2008 a 2012 (ta s příměsí rudé). Bylo to jednoduché a očekávatelné. Nynější opozice ve Sněmovně je stále v troskách, což vesměs potvrdily i poslední komunální volby. Nelze očekávat, že by ODS či TOP09 v krajských volbách výrazně uspěla.

Bude pokračovat posilování regionálních uskupení. Voliči ve volbách druhého řádu mají tendenci více riskovat, zkoušet nové strany. Ukázalo se také, že jsou také ochotni více podpořit politiky, které znají z komunální úrovně. Naplno se to začalo projevovat v minulých volbách, kde krajské strany (nebo jejich koalice) uspěly napříč republikou. Tento trend bude letos pokračovat a není vyloučeno, že se na něm na určitých místech svezou i mimosněmovní Piráti a Svobodní. Silně do toho také promluví hnutí STAN, které se poprvé oprostí od TOP09. Snaha Andreje Babiše o vyluxování lokálně známých osobností proběhla už v roce 2012, ale po svém vrcholu před dvěma lety se místně populární lidé do hnutí majitele Agrofertu už příliš nehrnou.

Migrační krize do kampaně výrazně promluví, ale na výrazný úspěch obou velkých protiimigračních uskupení, tedy Okamurovců a Okamurovců bez Okamury (neboli Konvičkovců) bych si nevsadil. Ochromí je nevraživost mezi sebou a dalšími podobnými skupinami (DSSS, „Řád národa“) i to, že jim migrační téma uzmou parlamentní strany – ANO, KSČM, ODS a část ČSSD. Pokud by kandidovaly v jednotném bloku, o mandátech bych nepochyboval

Karlovarský kraj

Vítězství v minulých volbách slavili v našem kraji komunisté, kteří získali přesně o 178 hlasů více než druzí sociální demokraté. Porážka je evidentně zaskočila, což se projevilo i v poměrně komplikovaných koaličních jednáních, které po předchozích letech bezproblémové spolupráce byly poměrně překvapující. Nicméně po vyhrocené předvolební kampani byl koaliční potenciál KSČM i ČSSD velmi mizivý, ostatní strany v zastupitelstvu (ODS, TOP09+STAN, HNHRM, Alternativa) se k možné spolupráci s červenými nebo oranžovými stavěly velmi rezervovaně. Nakonec to obě nejsilnější strany vyřešily poměrně kuriózním kompromisem, kdy se uprostřed volebního období měl změnit poměr v radě (původně v poměru 5:4 pro KSČM).

V době, kdy se měl poměr obrátit ve prospěch ČSSD, se koalice rozhádala. Přispěl k tomu vnitrostranický konflikt, kdy vyvrcholila nespokojenost se souběhem mandátů poslance a hejtmana u Josefa Novotného, který byl vyeskalován Novotného odstoupením z postu hejtmana. Socialisté a komunisté novou společnou řeč nenašli a bylo docela komické slyšet vzájemné házení špíny po šesti a půl letech idylického vztahu. Na zbývajících patnáct měsíců do voleb se pak sociální demokraté dohodli s „odvěkými“ rivaly z ODS, TOP09+STAN a Hnutím nezávislých za harmonický rozvoj obcí a měst (HNHRM). V opozici tak zůstali jen komunisté a Alternativa pod vedením Jiřího Kotka.

Široká koalice, která byla v danou chvíli pravděpodobně jediným funkčním řešení, může přinést svým členům, zejména těm menším, docela problémy. Ve všech předchozích volbách byli sociální demokraté pro ODS (a později i TOP09+STAN) úhlavním nepřítelem. Vymezovali se proti sobě, vedli nevybíravou kampaň. V okamžiku, kdy jste v jedné vládě, nemůžete té špíny házet tolik. Také proto, že v té špíně jaksi jedete spolu. Historie nám ukazuje, že v takových případech ztrácí juniorní (rozuměj menší) koaliční partner. Nejvíce se to pravděpodobně dotkne ODS a TOP09 (její kandidatura, respektive její podoba, je v tuto chvíli stále nejasná). Bude poměrně obtížné přesvědčit své voliče, že jiná možnost nebyla a že v radě nejsou ve vleku ČSSD.

Co devět měsíců před volbami můžeme odhadovat?

Vítězové

O vítězství v krajských volbách se rozhodne mezi ČSSD, KSČM a ANO. Žádná z nich ale nebude mít výraznou převahu a jejich zisky se budou pohybovat mezi 15-20 %, celkově tedy 45-60 % hlasů. Co je jednotlivě může limitovat?

  • Sociální demokraté jsou osm let u moci jako hlavní strana, na vládě v koalicích se podílí celých šestnáct let od vzniku krajů. Určitým handicapem může také být vládní působení a tendence voličů „vyvažovat“ v méně důležitých volbách. Řada funkcionářů ČSSD nemá také klidné spaní z Petra Kušnierze, bývalého ředitele ROPu Severozápad, který se rozhodl vypovídat.
  • Komunistům bude hrát do karet nízká volební účast, jenž při stabilní voličské podpoře přináší v krajských volbách dobré výsledky. Také jim může pomoci skutečnost, že jsou jedním z mála opozičních subjektů. Na druhou stranu asi těžko přilákají nové voliče při rigidních názorech.
  • Politická divize Agrofertu má problémy na komunální úrovni po celé republice. V Karlových Varech, které jsou v krajských volbách mimořádně důležité, stále mají rozpuštěnou stranickou organizaci. Je velkou neznámou, jak bude působit fluidum majitele strany po třech letech v politické sféře. Také pravděpodobná volební hvězda – Jana Vildumetzová – si s sebou dozajista ponese nálepku přeběhlice.

V konečném účtování však nebude důležité, kdo vyhraje, ale kdo sestaví funkční většinu. ČSSD a ANO mají v tuto chvíli největší koaliční potenciál – nevadí jim KSČM, ODS a ani menší a regionální strany. Bez jedné nebo druhé strany se budoucí rada nejspíš neobejde.

Černý kůň

Nevyzpytatelně bude působit koalice Starostů a nezávislých (STAN), Karlovarské občanské alternativy (KOA) a KDU-ČSL (o připojení TOP09 se vedou jednání). To je na první pohled silná kombinace. Jenže čím širší volební uskupení, tím složitější vnitřní komunikace (znám velmi dobře z vlastní zkušenosti) a pečlivě budovaná struktura se vám během pár dní složí jako domeček z karet. Nejproblematičtější je v tomto případě zapojení lidovců. Ti mají sami o sobě velmi malý voličský elektorát v Karlovarském kraji a rozhodně celou řadu odpůrců. Pozici STANu nadále oslabuje existence podobně zaměřeného HNHRM. Volební zisk koalice je obtížné odhadnout. Může oscilovat od hranice vstupu do zastupitelstva až po nejúspěšnější strany.

Jistota

U dalších dvou ze tří následujících subjektů není ještě kandidatura jistá. Pokud ale do volebního klání půjdou, nemusejí se obávat – HNHRM a Alternativa. Hnutí nezávislých osobností, sdružených pod krkolomnou zkratkou, výrazně posílilo v obcích, ve kterých mají základny, během minulých komunálních voleb v roce 2014. Lze tedy oprávněně čekat, že výsledek z roku 2012 bude mít v letošních volbách pokračování.

Alternativa, kterou vede Jiří Kotek, vyhrála před rokem a čtvrt volby v Chebu, kde má nyní velmi výraznou základnu. Voličská podpora, která byla původně zejména v Karlových Varech, se chytrým výběrem kandidátky rozprostřela po celém kraji (a částečně snížila). Přesto by se Kotkovo hnutí měl do krajského zastupitelstva s přehledem dostat.

Poslední jistotou je ODS. Doby, kdy v kraji získala dvě pětiny hlasů, jsou dávno pryč. Úspěchem tentokráte bude, pokud obdrží více než 8 % hlasů.

Hrana

Na pomezí postupu do zastupitelstva se objeví dva celostátní mimoparlamentní subjekty – Piráti a Svobodní. Při dobře zvolených tématech a kampani mohou překvapit, i protože mají v některých částech regionu solidní zastoupení, včetně zastupitelů.

Pokud bude TOP09 kandidovat samostatně, bude patřit do této skupiny. Pozice strany bez STANu bude v tomto typu voleb velmi oslabena. Už v minulých volbách stanaři topkaře přeskákali poměrně výrazně a snadno.

A ostatní

Nejsem SANEP, abych dělal odhady všech kandidujících i nekandidujících stran a koalic. Nicméně v kuloárech se velmi často mluví o projektu, v jehož čele by měl stát bývalý hejtman a stále ještě poslanec Josef Novotný. Mělo by se jednat o krajskou obdobu hnutí Karlovaráci (se stejným finančním zázemím). To se v minulých komunálních volbách představilo nákladnou a masivní předvolební kampaní. V kombinaci s kandidujícími doktory a velmi populistickým programem dosáhlo výrazného úspěch.

Do výsledků zcela určitě promluví protiimigrantská uskupení, ale jak jsem zmínil výše v článku, pravděpodobně žádná nepřekročí 5 %. Kdo všechno se pokusí dostat do krajského zastupitelstva, bude jasné až začátkem prázdnin.

 

Volbám do Senátu, které se budou konat na Karlovarsku, se budu věnovat v dalším článku. Vítejte na začátku dlouhého a náročného volebního období.

Devět měsíců ke zlaté
5 (100%) 1 vote