Sbohem a díky za všechny volejbaly

Hvězdná kariéra Josefa Novotného, bývalého hejtmana a stále ještě poslance, trvala u ČSSD dvanáct let a byla dvakrát tak dlouhá než jeho kariéra u KSČ. Před několika dny se rozhodl ze strany odejít. Oficiálně proto, že je „znechucen dlouhotrvajícími útoky na moji osobu ze strany krajského vedení ČSSD, kde jediným důvodem je, že jsem před rokem odmítl podepsat novou krajskou koaliční smlouvu s ODS a TOP 09.” Neoficiálně se ovšem hovoří o trochu uražené ješitnosti, neboť neměl být navržen domovskou sokolovskou buňku na kandidátku blížících se krajských voleb.

Ať už byla skutečnost jakákoliv, napjaté vztahy mezi Novotným a zbytkem strany panovaly skoro rok, když se rozhodl složit mandát hejtmana a zůstal „jen“ poslancem. V té době také pochopil, že jeho do té doby ukázková politická dráha se začíná otáčet nevhodným směrem – v levicovém Sokolově, jeho domácím městě, se nedostal v říjnu 2014 do městského zastupitelstva, ačkoliv to od jeho začátků v politice v roce 2002 nebyl vůbec žádný problém (je fér podotknout, že Josef Novotný kandidoval ze 13.místa a ČSSD získala  sedm mandátů; nicméně v roce 2010 Novotný skočil do zastupitelstva dokonce z 20.místa).

Novotný se stal prvním sociálnědemokratickým hejtmanem Karlovarského kraje, když ho v roce 2008 vyvezla legendární Paroubkova tsunami v podobě slibu zrušení poplatku u lékaře. Ačkoliv byla ČSSD v krajské koalici s ODS už od samotného založení krajů, převážila (jako ostatně tradičně u obdobného typu voleb) celostátní politická témata. I přes osm let spolupráce se sociální demokraté v čele s Novotným rozhodli, že utvoří koalici s KSČM (a menším hnutím Doktoři, které ovšem po roce pochopilo, že sehrálo pověstnou roli užitečných idiotů). Koalice ČSSD-KSČM se po krajských volbách 2008 utvořily v celé republice jen dvě – v Karlovarském a Moravskoslezském kraji.

V té době už měl Novotný docela povedenou kampaň do Senátu v roce 2006, kdy mu senátorské křeslo uteklo o 275 hlasů. Při dlouhodobé absenci osobností, se kterou se ČSSD v kraji potýká, se stal poměrně jasným kandidátem na hejtmana. Už z téhle pozice kandidoval v roce 2010 do Poslanecké sněmovny, když jako „výplň“ byl na 13. místě ze čtrnáctičlenné kandidátky. Nicméně vzhledem k nevýrazným (lídr kandidátky poslanec Fiala, který byl ve Sněmovně v letech 2002-06 takřka neviditelný) nebo výrazným nevhodným směrem (krajský zastupitel Pánik, který byl na druhém místě) kandidátům byl hejtman vykroužkován do čela. A díky zákonitostem volebního systému (sociálním demokratům chybělo 500 hlasů k zisku druhého mandátu) se stal jediným poslancem ČSSD z Karlovarského kraje.

Zhruba od této chvíle lze pozorovat posun v přemýšlení „hejtmanoposlance“, který byl čím dál víc přesvědčen o své dějinné důležitosti. Mezitím se dostaly do problémů největší investiční akce z fondů EU v kraji – Evropská komise našla závažné chyby v opravě Becherovy vily, stavby nové střední školy v Ostrově i Integrované střední školy technické a ekonomické v Sokolově. U poslední stavby je to obzvláště pikantní, neboť před nástupem do politiky zde dělal Novotný ředitele. Kraj se vždy snažil pokuty a korekce od Evropské unie banalizovat.

I když v roce 2012 ČSSD volby těsně prohrála, Novotný si udržel post hejtmana. Sociální demokraté dobře věděli, že si mohou koaliční partnery vybírat, na rozdíl od komunistů. Přesto se jim povedlo vyjednat „jen“ hejtmana, ale už ne většinu v radě (nicméně s poněkud kuriózní domluvou v podobě výměny jednoho radního v polovině volebního období – podrobnosti ve starším článku S KSČM na věčné časy. Nebo na šest a půl roku.).

V předčasných volbách 2013 už byl Novotný lídrem kandidátky – stal se jedním z mnoha hejtmanů kandidujících do Sněmovny. To, co před volbami vypadalo jako výhoda, se velmi rychle stalo dvousečnou zbraní – rostl tlak snížení souběhu funkcí.
I když zákon tuto rozšířenou praxi o většiny volených funkcí nezakazuje, stalo se to výbušným politickým tématem.

A v něm Novotný tragicky selhal. Obhajoval své posty ze všech sil a oponentům vyčítal, že mu jen závidí peníze. Zasedání krajského zastupitelstva se vždy měnila v grotesku, když se opozice opřela o dvou židlích hejtmanoposlance. Situace zašla tak daleko, že Novotný se stal posledním hejtmanem ČSSD, který byl zároveň poslanec. Funkce hejtmana se vzdal v loňském listopadu a rozpoutal tak krizi v krajské radě, kdy se sociální demokraté nebyli schopni dohodnout s komunisty a vznikla tak široká koalice čtyř stran.

Pro mě osobně rozhodně nebylo Novotného největší chybou, že seděl na dvou židlích. To byl jen viditelný a snadno dosažitelný terč (i když si samozřejmě člověk musí v duchu něco říkat o supermanech, protože obě funkce naráz jsou časově i psychicky nesmírně náročné). Vadila mi jeho politická arogance, která rostla úměrně s časem ve funkci. Vadilo mi zametání problémů, které se na kraj navalily po provalení machinací s EU fondy. Vadila mi až fanatická obhajoba náměstka pro školství Sloupa, který býval za minulého režimu politrukem pohraniční stráže a proti jehož jmenování demonstrovali stovky lidí.

V tuto chvíli bych ovšem Novotného za politickou mrtvolu ještě až tak úplně nepovažoval. Možná až dva další roky bude poslancem. A spekuluje se o jeho zapojení do nových krajských stranických subjektů, kde by hlasy sociálním demokratům jistě ubral. Takže možná ho budeme v zastupitelských lavicích vídat stále.

Novotného největší přínos ale bude paradoxně stát mimo politiku. Nechci spekulovat o tom, jaká byla jeho role při budování „umělého“ volejbalového klubu VK Karlovarsko, kde je shodou okolností jeho syn prezidentem. Tato otázka Novotného vždy rozčílila skoro stejně jako souběh jeho funkcí. Nicméně zápasy volejbalistů lákají stovky lidí a sám bývalý hejtman trénuje mladé naděje. Možná se té práci měl věnovat celý život.

Sbohem a díky za všechny volejbaly
5 (100%) 2 votes